ده جاذبه برتر توریستی استانبول

استانبول شهری است که فرهنگ و تاریخ خود را به خوبی به نمایش گذاشته است، شهری هیجان انگیز که چیزهای زیادی برای ارائه به مسافران سراسر جهان دارد. این شهر در دوران نوسنگی یافت شده است،استانبول امروز یک شهر مدرن است که از طریق مساجد آن، قصرهای سلطنتی و کلیساهای بزرگ و بازار باستانی به عنوان میراث تاریخی باقی مانده است. این شهر تاریخی میان شرق و غرب، بزرگ ترین شهر ترکیه است.

 
 

مسجد سلطان احمد
این مسجد توسط معماری به نام محمت (محمد) در فاصله ی سال های 1609 تا 1616 بنا شده است.

این مسجد شهرت فراوانی به دلیل 260 پنجره با شیشه های نقاشی شده و نمازخانه ای وسیع و با شکوهش دارد.

این مسجد دارای 6 مناره و حیاطی بزرگ است همچین دارای فضا های داخلی بزرگ نیز هست که از ده ها هزار کاشی آبی ساخته شده است.

 
 
 
 

برج گالاتا
این برج با ارتفاع 67 متر،دید وسیعی از شهرهای قدیمی و اطراف آن را ارائه می دهد. این برج سنگی قرون وسطی، شناخته شده به عنوان برج مسیح،در سال ساخت خود یعنی 1348 بلندترین ساختمان بود،هنوز هم پابرجاست.این برج در طول قرن ها تغییر یافته،امروز، بالای آن کافه، رستوران و باشگاه شبانه قرار دارند که دسترسی به آنها توسط آسانسور در ساختمان نه طبقه صورت می گیرد، که در آن می توان از مناظر خیره کننده لذت برد.

 
 
 
 

کاخ توپ کاپی
کاخ توپ کاپی که امروزه از آن به عنوان نمایشگاهی از مجموعه های کریستال،نقره و ظروف چینی که به دوره ی امپراطوری عثمانی است و سمت چپ آن حرمسرا،در قسمت سوم این کاخ سالن اجتماعات، کتابخانه احمد سوم، نمایشگاهی از لوازم شخصی سلاطین و خانواده ی سلطنتی،جواهرات بسیار مشهور و قیمتی و همچنین چندین اثر از دست نوشته های آنها می باشد در قرن 15 تا 19 میلادی و دوره ی عثمانی ساخته شده است.زمان بازدید همه روزه به جز سه شنبه ها میباشد .

 
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 
 

بازار بزرگ
مسافرانی که به خرید علاقه دارند نباید بازدید از بازار بزرگ را از دست بدهند،یکی از بزرگترین بازارهای سرپوشیده در جهان است.بیش از یک چهارم میلیون بازدید کننده در روز در این مکان حضور دارند،بازار شامل مواردی از جمله جواهرات،فرش،ادویه‌جات،ترشی‌جات، عتیقه‌جات و سرامیک رنگ آمیزی شده با دست است.قدمت بازار به 1461 باز می گردد و امروزه نیز محل دو مسجد،چهار چشمه،حمام بخار،شبستان جواهیر است که در آن از کمیاب ترین و با ارزش ترین آیتم های سنتی یافت شده است.اینجا جایی است که خریداران دنبال سکه های قدیمی،طلا و جواهر،سنگ های قیمتی،اسلحه منبت کاری و مبلمان عتیقه هستند.

 
 
 
 

مسجد ایاصوفیه
مسجد ایاصوفیه سابقا خانه عبادت بود که در طول قرون به مذاهب مختلف خدمت کرده است.به عنوان یک کلیسای یونانی ارتودوکس شرقی است که در زمان آغاز ساخت یعنی سال 537 خانه اسقف قسطنطنیه بود.برای تقریبا شش دهه در قرن دوازدهم یک کلیسای کاتولیک بود.در سال 1453به مسجد تبدیل شد و تا سال 1931 که بسته شد مسجد باقی مانده بود.بزرگ‌ترین کلیسای جامع در جهان و الهام بخش مساجد دیگر،از جمله مسجد کبود، و همینطور مثال خوبی از معماری روم شرقی بود.

این مسجد به علت موزاییک هایش که صحنه های مختلف مذهبی را به تصویر میکشد مشهور است.

 
 
 
 

کاخ دلماباغچه
این کاخ لوکس،با شکوه و زیبا تنها برخی از صفات برای توصیف در مقایسه با کاخ ورسای است.

در قرن 19 با استفاده از 14 تن برگ طلا ساخته شده است،کاخ پر زرق و برق ترکیه ترکیبی از معماری سنتی عثمانی با سبک های اروپایی نئوکلاسیک، سبک باروک و روکوکو است.

محل سلطنت شش سلطان در سال های 1856 تا 1924 ، و هم چنین محل نگه داری بزرگ ترین لوستر کریستال غیرمتعارف در جهان است، که هدیه ای از ملکه ویکتوریا بود. نمای کاخ دلماباغچه خیره کننده است و در امتداد خط ساحلی بسفر ساخته شده است.

 
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 
 

موزه باستان شناسی
یکی از موزه های مهم در ترکیه،موزه باستان شناسی است که در واقع سه موزه است: موزه باستان شناسی، موزه شرق باستان و موزه کاشی کیوسک. سه موزه مجموعا حاوی بیش از 1 میلیون اشیاء از تمدن ها در سراسر جهان هستند.

در سال 1891 تاسیس شده و اولین موزه در ترکیه بوده و درکاخ توپکاپی واقع است.قدمت کاشی کیوسک به 1472 برمی گردد.موزه شامل هزاران اثر با ارزش از جمله تابوت اسکندر کبیر است.

 
 
 
 

کلیسای آب انبار
کلیسای آب انبار را از قرن ششم قابل سکونت ساخته است زمانی که دستور ساخت آن توسط امپراطور روم ژوستین اول صادر شد.مخازن زیرزمینی، تنها چند قدم دور از مسجد کبود،در محل قصر سلطنتی است که در قرن سوم ساخته شده بود و به عنوان کاخ سونکن ،آب انبار می تواند به میزان 8/2 میلیون فوت مکعب آب در خود نگه دارد.آب انبار یکی از مکان هایی است که در فیلم جیمز باند با نام،از روسیه با عشق، فیلم برداری شده در سال 1963 مورد استفاده قرار گرفته است.

 
 
 
 

کلیسای چوره
کلیسای چوره ممکن است کمی دور از مسیرهای توریستی باشد،اما بازدید کنندگان می گویند که هنر بیزانس ارزش رفتن به آن جا را دارد.موزاییک باشکوه و نقاشی های دیواری زندگی عیسی مسیح و مادرش مریم مقدس را به تصویر کشیده اند.این کلیسای شناخته شده تحت عنوان کلیسای نجات دهنده مقدس در چوره به عنوان یکی از زیباترین آثار بازمانده از معماری بیزانسی توصیف شده است.قدمت آن به روزهای کنستانتین برمی گردد، چوره در سال های اولیه آن یک صومعه بود.

 
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 
 

مسجد کبود
مسجد کبود،در اوایل قرن 17 ساخته شده و امروزه همچنان محل عبادت باقی مانده است.به این معنی که بازدید کنندگان نیاز به زمان بازدید دارند، زیرا مسجد در طول روز پنج بار برای ادای نماز روزانه مسلمانان به روی گردشگران بسته است.تمامی بازدید کنندگان باید کفشهای خود را درآورند و زنان باید موهای خود را بپوشانند.این هزینه کمی برای دیدن گنجینه های بی قیمتی شامل 20000 کاشی و سرامیک در طرح های مختلف گل لاله و 200 پنجره شیشه ای رنگ آمیزی شده با طرح های پیچیده است که می توانند بپردازند.این مسجد، ساخته شده توسط سلطان احمد،نام خود را از کاشی های آبی در گنبد و سطوح بالاتر فضای داخلی گرفته است.